آموزش خوش تیپی - لباس - مد - زیبایی - جذابیت

آموزش خوش تیپی - لباس - مد - زیبایی - جذابیت

هارمونی رنگ ها

با استفاده از گروهی از رنگهای مجاور هم در گردونه رنگ آمیزی می توان طرحی راحت و آرام بخش برای اتاق بوجود آورد تا در آن زندگی نمود. ترکیبات رنگ های تطبیق پذیر و وابسته می تواند هر جو دلخواهی برای شما ایجاد کند و متناسب با هر اندازه، شکل و سبک اتاق باشد.
گاهی اوقات، انتخاب اینکه چه رنگهایی را در کنار هم استفاده کنیم، مشکل است. اما اگر  رنگ های هماهنگ را(که گاهی رنگهای مشابه نیز نامیده می شوند) انتخاب کنید، می توانید مطمئن باشید که این رنگها بخوبی در کنار یکدیگر قرار می گیرند. اینها، رنگ های مجاور هم در گردونه رنگ آمیزی هستند.
این بستگی به شما دارد که بزرگی بخشی که از گردونه رنگ آمیزی انتخاب می کنید، چقدر باشد: می توانید دو، سه، چهار و یا حتی پنج بخش را بکار برید. این بخش ها می توانند همه از رنگ های گرم (قرمز، صورتی و ...) و یا همه از رنگ های سرد (آبی، سبز و ..) و یا ترکیبی از هر دو نوع رنگ باشند. اگر رنگ ها از یک نوع انتخاب شوند، هارمونی بیشتری بین آنها وجود خواهد داشت نسبت به اینکه از هر دو نوع رنگ گرم و سرد در کنار هم استفاده کنید.
 

تعادل در شدت رنگ
برای داشتن یک طرح رنگی موفق، سعی کنید به یک تعادل در شدت رنگ ها برسید؛ بدین مفهوم که سایه های تیره را با ته­رنگ های کمرنگ و با شدت روشنایی متوسط ترکیب کرده و سپس از رنگهای خنثی مانند سفید، کرم و خاکستری استفاده کرده تا بعنوان یک ارتباط رنگی یا کانتراست عمل کنند. با این کار بدون استفاده از کانتراست های قوی و مختل کننده، رنگ دلخواه را ایجاد کرده اید.
 

رنگهای آبی- سبز
آشپزخانه‌ای را با رنگهای آبی و سبز رنگ‌آمیزی کنید. استفاده از سایه‌ روشنهای مختلف به کار جذابیت می‌بخشد. مقداری رنگ کرم به کار ببرید تا آشپزخانه سرد به نظر نرسد و مواظب باشید این کار به هماهنگی رنگها لطمه نزند.
 
 
رنگهای سبز- زرد
 

طرحهای هارمونیک می‌توانند احساس پیوستگی را در فضاهای دسترسی (ارتباط دهنده) ایجاد کند، مانند راهروها و هال. بعنوان مثال برای راهروی منتهی به باغچه از رنگ سبز مایل به زرد (رنگ علف) استفاده کنید تا بین فضاها جریانی از رنگ به وجود آید.
 
تئوری رنگ
ارتباط برقرار کردن با طرحهایی با رنگهای هارمونیک و آرامش بخش که در آنها از رنگهای تطبیق‌پذیر استفاده شده است، بسیار آسان می‌باشد. طرحهای سرد، آرامش بخش و طرحهای گرم، لذت‌بخش می‌باشند. رنگهای متضاد می‌توانند فضایی مهیج و شلوغ ایجاد کنند. انتخاب شما باید براساس ویژگیهای اتاقتان باشد (سبک اصلی اتاق، شکل و اندازه، جهت جغرافیایی که اتاق دارد و میزان نور طبیعی دریافتی).
طرحهای هارمونیک سرد همان گونه که احساس فضای بزرگتر را ایجاد می‌کنند، آرامش‌بخش نیز هستند. رنگهای گرم که در گردونه رنگ مجاور یکدیگر می‌باشند، احساس مکانی راحت و دنج را به وجود می‌آورند ولی باید دقت کرد که فضا، بسته و یا محدود به نظر نرسد. برای جلوگیری از این اتفاق از رنگهایی با درجه متوسط و کمرنگ استفاده کنید. اگر ترجیح می‌دهید از دو سایه مختلف یک رنگ استفاده کنید بهتر است رنگهای انتخابی را از 4 بخش مجاور در روی گردونه رنگ بردارید.
رنگهای مجاور، می‌توانند احساس هماهنگی را ایجاد کنند، مخصوصاً در آپارتمانهای کوچک که رنگهای مرتبط، فضا را بزرگتر نشان می‌دهند، از این طرح می‌توان در اتاقهای متصل به هم استفاده کرد به گونه‌ای که رنگ از یک اتاق به اتاقی دیگر جریان داشته باشد.
                                                                                                       
بخاطر داشته باشید که بافت های سطوح – بافت های ریز، مسطح یا مات، بافت های جذب کننده نور و یا پالاینده نور- نیز به طرح رنگ شما عمق می بخشد. این مساله زمانی که در کار از توازن و یا کانتراست تنها یک رنگ اصلی استفاده می شود، حیاتی است.
اگر می خواهید طرحی هماهنگ و از رنگ های گرم بسازید بعنوان مثال برای روشنتر کردن یک حمام سرد می توانید بر روی طرحهایی با موزائیک های زرد خیلی کمرنگ بر روی دیوار و اندکی زرد روشنتر بر روی سقف کار کنید. از پارچه شاد با راه­های زرد، زردآلویی و هلویی بر روی زمینه سفید یا کرم برای پرده و پنجره حمام استفاده کنید و چوبکاری های حمام را به رنگ سفید درآورید. حوله هایی با رنگ طلائی، زرد، زردآلویی و هلویی با اندکی سبز زیتونی جلوه بصری بیشتری به محیط حمام می دهند.
کارکردن با گروهی از رنگ­ها
در اتاق خواب رو به شرق، قالیچه ای به رنگ رز سرخ با دیوارهایی به رنگ صورتی روشن، سقف آبی و چوبکاری های سفید را کنار یکدیگر قرار دهید. پرده ها و لباس خواب می توانند الگویی صورتی، بنفش مایل به قرمز، بنفش یاسی و آبی پررنگ بر روی زمینه سفید باشند تا در کار با هم وابستگی داشته باشند. کارهایی با رنگ صورتی، صورتی یاسی، ارغوانی روشن و آبی بطور خاص در این طرح هماهنگی دارند.
 

در این آشپزخانه که از رنگهای صورتی مایل به زرد، قهوه‌ای و کرم استفاده شده، از رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای سنگ کف به عنوان رنگ زمینه استفاده شده است. رنگ نارنجی مایل به زرد سقف، گرمای آشپزخانه را بیشتر کرده و رنگها سرد در قالب گیاهان و سطوح سفید اعمال شده‌اند.
 
برای ایجاد یکپارچگی در اتاق نشیمنی که مجاور اتاق مطالعه و یا غذاخوری می‌باشد می‌توان از یک رنگ مشابه برای فرش کف بهره برد و با استفاده از رنگهای چوبی، زرد و طلایی، طرحهای کلی را در هر دو اتاق منعکس کرد. برای ایجاد هماهنگی از قالیچه‌های مشابه در هر دو اتاق استفاده کنید.
سبز و زرد، طرحی زیبا را در اتاق غذاخوری به وجود می‌آورند- مکانی که می‌توان در آن با آرامش کامل به صرف غذا پرداخت. مجموعه‌ای از لیوانها و شیشه‌های رنگی به قفسه چوبی، جذابیت و زیبایی می‌بخشند.
 
برای ایجاد یک اتاق نشیمن به سبک ییلاقی از قالیچه یا کاشی هایی با رنگ قرمز مایل به قهوه ای برای زمین، سقف و دیوارهای هلویی، رومبلی طلائی پررنگ و پرده های چیت گلدار به رنگ زرد روشن، نارنجی سوخته، سبز بهاری و زیتونی بر روی زمینه سفید استفاده کنید. این رنگ­ها را در اسباب و لوازم اتاق منعکس کرده و طرح را با رنگ­های خنثی و زردشیری پیوند زنید.
برای حس فضای اتاق، پرده ها را در داخل دیوار قرار دهید. می توانید از هماهنگی یا همراهی پارچه ها و پوشش دیوارها برای تاثیر بیشتر استفاده کنید. فقط بخاطر داشته باشید که اندازه گیری دقیقی داشته و مطمئن باشید که الگوها در دیوار و پرده ها به درستی کنار هم قرار گرفته اند.
همچنین می توانید از طرحی موزون برای یک عملکرد معکوس استفاده کنید؛ یعنی فضای بزرگ اتاق را کوچک و خودمانی جلوه دهید. بدین منظور برای سطوح اصلی از رنگ های گرم مجاور هم، در مقایسه با رنگ های سرد استفاده کنید. می توانید در گردونه رنگ آمیزی در بازه قرمز-نارنجی، نارنجی، نارنجی-زرد تا سبز-زرد انتخاب کنید. از قرمز آتشین و طلائی به همراه رنگ شیری کمرنگ برای سطوح اصلی و سبز آهکی جهت تاکید بیشتر استفاده کنید.
برای یک حس گرم و دنج و راحت با قرمز شروع کنید و در بازه قرمز-بنفش تا آبی-بنفش کار کنید. قالیچه شرقی قرمز و بنفش شیک بر روی کف پارکت را نیز امتحان کنید. از قرمز پررنگ برای رنگ دیوارها یا در صورت کوتاهی سقف از الگوی راه­راه استفاده کنید و در لوازم و اثاثیه اتاق منعکس کنید.
 

در این اتاق نشمین که به زیبایی تزئین شده است از رنگهای زرد تا سبز موجود بر روی گردونه رنگ به عنوان رنگهای پایه استفاده شده است. با کمک گرفتن از دو رنگ زرد با سایه‌ روشنهای متفاوت می‌توان طرحی مانند کاشی ایجاد کرد. این کار با استفاده از غلتک صورت گرفته است. وجود پرده کرکره‌ای گلدار، حس خانه‌های برون‌شهری را ایجاد می‌کند.
 

در این اتاق نشیمن که مربوط به خانه‌ای روستایی می‌باشد، از رنگهای صورتی و رنگهای متمایل به زرد بر روی گردونه رنگ استفاده شده و گرمایی خاص با خود به همراه آورده است. این احساس گرما و راحتی با وجود تیرهای چوبی بر روی سقف، تشدید شده است. سفید و کرم همیشه رنگهایی مطمئن برای رنگ زمینه طرحهای هارمونیک می‌باشند.
 
 
رنگ‌های کرم و طلایی
حس اصلی ایجاد شده از این اتاق بخاطر طرح رنگی شیری و آبی است؛ البته آبی رنگ تاکیدی می باشد. سطوح دیوارهای اصلی و مبلمان بر اساس ترکیب موزونی از رنگ های کرم، زرد و قهوه ای است که جوی گرم و دلپذیری را بوجود آورده است که اضافه شدن الگوهای آبی و سفید رنگ به طرح کلی اتاق تاثیر بیشتری داده است.
 
 
 
آبی و سبز
طرحی با مخلوط سبز و آبی ساده با الگوی شطرنجی یا مربعی برای پرده ها، رومیزی، دستمال سفره ها و لوازم، جلوه مطلوبی به اتاق می دهد.این بافت و الگوها انعکاس طرح رنگ اصلی را بیشتر می کند. امّا رنگ قرمز گلهای موجود در اتاق نیز در این تاثیر دخیل هستند. این روش استفاده از رنگ ها در کنار هم ازآبی و سرد بنظر رسیدن اتاق جلوگیری می کند.
 
 
 
زرد و سبز
زرد، سبز و اندکی آبی با یکدیگر ترکیب شده اند تا تاثیری دلپذیر و لطیف ایجاد کنند. چوبکاری ها، دیوارهاوپنجره های هماهنگ، طرح روستایی زیبایی را به وجود آورده است. پیچک های نقاشی شده در اطراف در ورودی و چارچوب پنجره، ریزه کاری و رنگ های اضافی مناسبی را به طرح اضافه کرده است.
 
 
 
رنگ های گرم و سرد
هنگامی که از رنگ های تاکیدی برای تعادل بین عناصر سرد و گرم در کار استفاده می کنید؛ مطمئن باشید که از تاثیر لوازم و وسایل بزرگ (مثل مبل بزرگ) در منظره اتاق آگاهید. مبل آبی روشن شکل زیر یا ظروف سفالی سمت راست، عناصر گرمی هستند که می توان به اتاقی با رنگ سرد، اضافه کرد و در حقیقت آبی مایل به سبز یک جلوه دریایی و آبزی دارد.
 
 
ریزه­کاری های بافت
خاصیت بازتابی شیشه های رنگی، ظروف چینی دکوری طرح­دار و قاب عکس هایی با شکل های مختلف و رنگ های هماهنگ در طرح اتاق، تاثیر زیادی می گذارد.
 
زیبایی پنهان
اتاقی با طرح سبز و طلائی احتیاج به مبلمانی زیبا مانند مبل نشان داده شده در سمت راست دارد یا در مورد اتاق ناهارخوری، رومیزی از پارچه نرم و رنگی، مانند حریر گلدار با لیوان های سبز طلاکاری شده بر جلوه آن می افزاید. استفاده از برگ درختان مانند پیچک برای تاکید طبیعی در داشتن یک جلوه تقریباً روستایی موثر است.
 
تئوری رنگ
همیشه رنگی کمرنگ‌تر از رنگ اصلی برای دیوارها استفاده کنید. (رنگ و یا کاغذهای دیواری قابل شستشو) کمرنگ‌ترین رنگ را برای سقف و کارهای چوبی انتخاب کنید. برای قرنیز می‌توانید از رنگهایی با شدت زیاد استفاده کنید. لبه‌ها و حاشیه‌ها را تزئین کنید تا جذاب‌تر جلوه کند.
 

 

 

تئوری رنگ
برای ایجاد فضایی آرامش‌بخش، بهترین طرح هارمونیک، طرح تک رنگ می‌باشد. به وجود آوردن این طرحها بسیار ساده می‌باشد مخصوصا اگر از کارتهای رنگ آماده کارخانه استفاده کنید. هر کارت دارای طرحی تک رنگ می‌باشد که به عنوان کمک می‌توانید استفاده کنید.
 

تئوری رنگ
رنگهای زرد و سبز، رنگهایی شاد و گرم می‌باشند. این رنگها برای ایجاد فضایی لذت‌بخش در اتاق پذیرایی و راهروها ایده‌آل می‌باشند. برای متعادل کردن فضا، مقداری گل و گیاه در این اتاق قرار دهید.

   + خوش تیپ ; ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢٤
comment نظرات ()